english version
Menu www.stepanrak.cz
 Sólové pořady a pořady s ...
JAN-MATĚJ RAK

JAN-MATĚJ RAK Jan-Matěj Rak se narodil 28.května l977 ve finském městě Jyväskylä. Po svém otci, skladateli a kytarovém virtuosovi Štěpánu Rakovi zdědil hudební vlohy a rovněž se vydal na cestu hudebníka. Ačkoli začal se studiem klasické kytary, zvolil si nakonec cestu jiným, svébytným směrem.

Na kytaru začal hrát již v pěti letech a brzy dosáhl svých prvních úspěchů – vystupoval v televizi i na společných koncertech se svým otcem. Později se začal prosazovat jako písničkář a díky své barvité a harmonicky bohaté hře se stal i vyhledávaným doprovázečem a instrumentalistou.

Řadu let se věnoval židovské hudbě a kromě mnoha koncertů u nás i v zahraničí se skupinou Chesed vydal CD u firmy Indies. V osobitých úpravách a interpretaci židovských písní střední a východní Evropy pokračoval i po rozpadu skupiny v duu Marion s herečkou a zpěvačkou Monikou Žákovou, se kterou dosáhli mnoha úspěchů, opět i na zahraničních pódiích (Zahajovací koncert mezinárodního festivalu židovské kultury v Drážďanech atd). Kromě toho Jan-Matěj Rak působil i ve world-music skupině Natalika brněnské violoncellistky Natalie Velšmídové.

Jako písničkář dosáhl několika ocenění na hudebních festivalech (Zahrada) a jeho písně se objevily na několika albech (v poslední době například Havěť všelijaká 2). Jako autor hudby a instrumentalista – kromě kytary hraje i na akordeon a balalajku – se podílel na řadě rozhlasových i televizsních pořadů a inscenací (např. dvanáctidílný pořad ČR České Budějovice „S kytarou kolem světa“, „ Kapitánská dcerka“ pro ČR či „Dobrodružství pod postelí“ pro ČT). Vystupuje či spolupracuje rovněž s mnoha významnými umělci a institucemi (Alfred Strejček, Jitka Molavcová, Lyra Pragensis, International School of Music and Fine Arts aj.).

V současné době se Jan-Matěj Rak věnuje především svým unikátním kytarovým úpravám hudby Jaroslava Ježka, sólovým koncertům a vystoupením při nejrůznějších slavnostních příležitostech (Předávání cen ministerstva kultury, Ceny Fair play aj.).
JAN-MATĚJ

Rak a Rak - unikátní kytarový koncertní projekt otce se synem

Na rozdíl od klasického kytaristy a skladatele Štěpána Raka, jde jeho syn Jan-Matěj Rak vlastní cestou, neboť se již 10 let zabývá hudbou Jaroslava Ježka, kterou si zpracoval pro sólovou kytaru. Výsledkem tohoto úsilí je i CD Ježkovy VWoči.

Kromě slavných úprav písní jako např.: Život je jen náhoda či Ezop a brabenec, zazní i Tři strážníci a dokonce Bugatti – step, což je v kytarové literatuře naprosté novum.

V programu „Rak a Rak“ zazní úryvky barokní hudby Ivana Jelínka v úpravě pro sólovou kytaru, loutnová hudba dávných mistrů, výběr z celovečerních cyklů Štěpána Raka – např. Chvála čaje, Královská suita a Vůně a naproti tomu zcela unikátní přínos klasické kytarové literatuře – hudba Jaroslava Ježka v podání Jana-Matěje Raka. Uslyšíme skladby Šaty dělaj člověka, Strejček hlad, Jen ze dne na den a další.

V závěru pořadu uslyšíme i společné duo otce a syna.

Společný pořad tak dýchá originalitou a skutečným uměním obou umělců.
JAN-MATĚJ - Ježkovy vwoči

JAN-MATĚJ - Ježkovy vwoči Jan-Matěj Rak a hosté Písničky a skladby, které na této nahrávce uslyšíte, bývali kdysi šlágry, na něž se tančilo a jež si zpívala celá země.
JAN-MATĚJ RAK - Písně pro poslední hosty

Ty písně znal kdysi každý. Zpívaly se na ulicích. Dnes už se po nich sahá jen zřídka, jen tehdy, zasteskne-li se komusi po starém světě. Hrávají se tak jen pro poslední hosty, pro ty, kteří už večer nikam nepospíchají ...

V KOMPONOVANÉM POŘADU STARÝCH TRAMPSKÝCH A FILMOVÝCH EVERGRÍNŮ USLYŠÍTEPÍSNIČKY J.JEŽKA, J.TRAXLERA, E.S.NOVÁČKA, K.BĚHOUNKA, B.NIKODÉMA A DALŠÍCH.

Jan-Matěj Rak a František Vlček

Štěpána Raka můžete sledovat také na FbNahoru